14 دسامبر

عکاسی در زمستان میتونه کمی مشکل به نظر برسه، عموماَ سفیدی همه جا رو فراگرفته و وقتی که با نور خورشید ترکیب میشه تمام محیط نور رو بازتاب میکنن که پنهان کردن این نور کار سختی برای دوربین هست، از این گذشته مشکلات دمای پایین هوا هم هست که باید حواسمون رو جمع کنیم تا لباس گرم بپوشیم و هم چنین مطمئن شیم که رطوبت هوا به دوربینمون آسیب نمیزنه.

اما با تمام این مشکلات، برف صحنه های نابی رو برای عکاسی بهمراه داره. پس هیچ بهونه ای نیست که این فرصت زیبا رو برای عکاسی از کودکتون از دست بدید!

عکاسی در برف

دوربین خود را خشک نگه دارید!

یکی از مشکلات برای عکاسی در شرایط آب و هوایی نامناسب سالم نگه داشتن دوربین هست، زمانی که قصد عکاسی در هوای برفی رو دارید برای عدم آسیب رسیدن به دوربین ، اون رو خشک نگه دارید. میتونید با کمی هزینه، کاوری مناسب برای دوربینتون پیدا کنید تا ازون محافظت کنه،  یا اگر تو شرایطی قرار دارید که امکان تهیه کاور نیست، با استفاده از نایلون برای دوربینتون کاور درست کنید، فقط دقت کنید که سوراخی رو در نایلون به اندازه لنز ایجاد کنید . این نایلون باعث جلوگیری از ورود رطوبت یا گلوله برف به داخل دوربین شما میشه.

هم چنین اختلاف دمای بیرون و داخل اتاق میتونه باعث چگالش (انقباض) ناگهانی در اجزای دوربین شما بشه که به اون آسیب میزنه، برای حل این مشکل هم باید دوربین رو قبل از تغییر شرایط دمایی داخل  نایلونی قرار بدید، این نایلون با محبوس کردن هوا در داخل خود باعث میشه تا روند تغییر دما به کندی صورت بگیره.

سنجش ( Metering )  و نوردهی ( Exposure )

عکاسی در برف ممکنه در دفعات اول کار سختی باشه، نور سفید بیش از اندازه ای در محیط وجود داره و به دوربین منعکس میشه، به طور عمومی دوربین ها تلاش میکنن این نور رو از طریق کم کردن میزان نوردهی ( Exposure ) جبران کنن، که در نهایت نتیجه ی اون عکسهای تار و گرفته هست که خیلی جالب نیستن!

بهتره برای این نوع عکاسی مُد اندازه گیری نوردهی یا Metering Mode رو بر روی اندازه گیری نقطه ای یا Spot Metering  قرار بدیم، این کار باعث میشه تا دوربین مبنای تشخیص اینکه نور زیاده یا کم را مرکز تصویر و محل قرار گیری سوژه قرار بده و نور کمتری رو از اطراف دریافت کنه که در عوض باعث کاهش جزئیات اطراف میشه.

شکار لحظه ها

برخلاف بزرگسالان که برف خیلی براشون خسته کننده هست، و تنها نکته ای که در هوای برفی به اون اشاره میکنن سرد بودن هواست(!) کودکان خیلی بیشتر تحت تاثیر برف قرار میگیرند. پس بهتره شما عقب بایستید و زمانی که کودکتون با انرژی تمام مشغول ساختن آدم برفی، یا غلط خوردن در برف هاست، این لحظات رو ثبت کنید.

صحنه های بی نظیری برای عکاسی از کودکتون در هوای برفی وجود داره. پس چرا از این لحظات نهایت استفاده رو نبرید؟ دوربینتون رو بردارید و عکس هایی زیبا از کودکتون در حالی که مشغول برف بازی با دوستانش، غلط خوردن در برف و یا سورتمه سواری هست، بگیرید. یا حتی میتونید کلوز آپ های زیبایی از کودکتون بگیرید، وقتی که کلاه ، دستکش و یا حتی مژه های کودک عزیزتون پر از برف شده!

فقط حتما به یاد داشته باشید که لباس گرم بپوشید!

دیدگاه بگذارید