14 دسامبر

چطور دوربین را در دست بگیریم

یکی از مشکلات متداولی که بسیاری از صاحبان دوربین‌های دیجیتال دارند لرزش دست و در نتیجه عکس‌های تار است. این مسئله تنها به دلیل خوب قرار نگرفتن دوربین در دست در زمان عکاسی است. این موضوع زمانیکه به دلیل نور کم محیط، شاتر برای مدت بیشتری باز است محسوس‌تر خواهد بود، کوچک‌ترین حرکت دوربین باعث اعوجاج می‌شود و تنها راه جلوگیری از آن استفاده از سه پایه است.

این اعوجاج را در عکس‌های کسانی می‌بینید که عادت کرده‌اند دوربین را به اندازه یک دست از بدن خود دور کنند و بعد (معمولا با یک دست) عکس بگیرند. درواقع هرچه دوربین را دورتر از بدن خود بگیرید، احتمال اینکه عکسی لرزان بگیرید بیشتر است.

سه پایه‌ها بهترین راه جلوگیری از لرزش است و با سه بازوی محکم خود دوربین را ثابت نگه می‌دارند. ولی اگر سه پایه ندارید بهتر است دوربین را با دو دست نگه دارید.

عکاسی با یک دست وسوسه انگیز است. شاید حتی بستنی قیفی‌تان را با یک دست می خورید و با دست دیگر به شکار لحظات می‌پردازید ولی مطمئن باشید اگر هر دو دستتان را به عکاسی اختصاص دهید از نتیجه بسیار راضی‌تر خواهید بود.

اینکه دقیقا دوربین را چطور نگاه دارید به نوع دوربین و ترجیحات خودتان بستگی دارد. با این حال پیشنهادات زیر ممکن است به کار بیاید:

  • از دست راست برای نگاه داشتن سمت راست دوربین کمک بگیرید. انگشت سبابه را بالای شاتر بگذارید و سه انگشت دیگر دور سطح جلویی دوربین را بپوشانند. شست راست قسمت عقبی دوربین را کنترل خواهد کرد. بیشتر دوربین‌های امروزی، جاهایی برای قرار دادن دست دارند که به شما برای جاگذاری صحیح انگشتان کمک می‌کند. دست راستتان را به جای محکمی گیر بدهید ولی دوربین را در دستتان فشار ندهید. یادتان باشد قرار نیست روی شاتر ضربه بزنید، قرار است آن را بفشارید.
  • نحوه قرارگیری دست چپ‌تان به نوع دوربین بستگی دارد ولی کلا باید وزن دوربین را تحمل کند. بنابراین حتی ممکن است ترجیح دهید زیر دوربین قرار بگیرد و یا اگر دوربین DSLR دارید زیر یا دور لنز را بپوشاند.
  • دوربین را زیاد از بدن‌تان دور نگاه ندارید. اگر از LCD برای عکاسی استفاده می کنید نهایت فاصله مناسب صفحه نمایش از چشم‌هایتان ۳۰ سانتی‌متر خواهد بود. بازوهایتان را به بدن بچسبانید و دوربین را در فاصله مناسب از صورت‌تان قرار دهید.
  • به استحکام موقعیت خود با تکیه بر جسمی محکم و سخت مثل درخت یا دیوار بیفزایید. اگر مجبورید بایستید و چیزی برای تکیه دادن ندارید، یک پایتان را به اندازه عرض شانه جلوتر از بدنتان قرار دهید تا بدنتان حالتی استوار پیدا کند. هر چه بدن‌تان ثابت‌تر باشد، دوربین هم لرزش کمتری خواهد داشت.
  • قبل از گرفتن عکس یک نفیس آرام ولی عمیق بکشید، آن را نگاه دارید، عکس‌تان را بگیرید و حالا نفس‌تان را بیرون دهید. روش دیگر کاملا عکس این است: بازدم، چیلیک، دم. لرزش بدن در هنگان تنفس واقعا زیاد است و رعایت این نکته ساده کمک زیادی به کاهش لرزش عکس‌ها خواهد کرد.

توجه داشته باشید عوامل بسیار زیادی می‌تواند باعث اعوجاج در عکس شود و لرزش دوربین فقط یکی از آن‌هاست که در این پست به راه‌های کاهش آن اشاره کردیم.

دیدگاه بگذارید