14 دسامبر

تا به حال طعم تلخ خالی شدن باتری را چشیده‌اید؟ احتمالا باید یک جای فوق العاده زیبا بوده باشید که عطش عکاسی شما به این راحتی‌ها برطرف نشده و انقدر عکس انداخته‌اید که آن چراغ کوچک قرمز خبر از نیمه راه بودن دوربین داده است و شما را با حسرت داشتن عکس‌های بیشتر تنها گذاشته است. غم انگیز نیست؟ با استفاده از نکات زیر شما می‌توانید از باتری خود حداکثر استفاده را ببرید:

۱- اگر دوربین شما چشمی دارد LCD را خاموش کنید. می‌دانم سخت است که LCD -مخصوصا از نوع با کیفیت‌های امروزی- را رها کنید و به یک چشمی کوچک غیر جذاب اکتفا کنید. اما یکی از بزرگترین قاتلان شارژ باتری شما همین LCD های چشم‌نواز است.

۲- مدت زمان نمایش عکس پس از عکس انداختن را به حداقل آن کاهش دهید. برای مشاهده عکس‌ها همیشه زمان هست. این کار باعث کاهش زمان روشن بودن LCD و در نتیجه افزایش طول مدت کارکرد باتری می‌شود.

۳- نور صفحه LCD را کم کنید. نور زیاد برابر مصرف زیاد است هر چند ممکن است مشاهده LCD مشکل تر شود؛ البته این اتفاق معمولا در نور مستقیم خورشید اتفاق می‌افتد.

۴- گزینه “حفظ انرژی” (power saver) را روی کمترین زمان ممکن تنظیم کنید. “حفظ کننده انرژی” باعث می شود پس از مدت زمانی که از دوربین خود استفاده نمی کنید، آن را به حالت “خواب” ببرد تا به این ترتیب زمانی که دوربین بی‌استفاده روشن است مصرف باطری را به حداقل برساند. این حالت با حالت خاموش فرق می‌کند و برای “بیدار کردن” دوربین خود کافی است کلید شاتر را فشار دهید.

۵- از کلیدهای زوم فقط در زمان اضطراری استفاده کنید. موتوری که لنزها را به منظور زوم جابه جا می‌کند مصرف باتری قابل توجهی دارد.

۶- گزینه “فوکوس بی وقفه” (continuous focus) را غیر فعال کنید. فوکوس بی وقفه، همواره موتورها و ادوات الکترونیکی دوربین شما را آماده استفاده نگه می‌دارد که تاثیر زیادی در مصرف باتری دارد.

۷- از نیم کلیک تا زمانی که واقعا قصد انداختن عکس را ندارید پرهیز کنید. نیم کلیک روی کلید شاتر که باعث فوکوس و تنظیم مجدد می گردد نیز مصرف انرژی زیادی دارد.

۸- از فلاش فقط در موارد ضروری استفاده کنید. گزینه “فلاش خودکار” شاید این موضوع را برای شما راحت کند اما مطمئن باشید که در روز روشن از آن استفاده نمی شود.

۹-از مرور عکس‌ها و مخصوصا حذف آنها از روی دوربین به شدت اجتناب کنید. برای دیدن عکس‌ها و حذف عکس‌های نا مناسب بر روی کامپیوتر فرصت خواهید داشت.

۱۰- یک نکته اولیه بسیار مهم که تاثیر به سزایی روی باتری شما خواهد داشت این است که باتری خود را به دفعات شارژ کنید. خصوصا باتری‌های یون لیتیومی، که درصد قابل توجهی از دوربین‌ها از این نوع باتری استفاده می‌کنند، زمانی بهترین نتیجه را خواهند داد که مرتبا و هر بار به صورت کامل شارژ گردند. رعایت نکات کوچک ولی مهم بالا تاثیر شگرفی در کم کردن مصرف انرژی و به تبع آن افزایش طول عمر باتری شما خواهد داشت. به عنوان نکاتی نهایی باید ذکر کنم که اگر در هوای سرد عکاسی می‌کنید (به خصوص وقتی از باتری‌های آلکالاین استفاده می کنید) دوربین را گرم نگه دارید. می‌توانید این کار را با قرار دادن دوربین درون کت و نزدیک بدن خود انجام دهید. دمای پایین موجب تسریع فعالیت شیمیایی باتری و در نتیجه خالی شدن سریع باتری خواهد شد. و نکته دیگر اینکه زمانی که یک هفته یا بیشتر از دوربین خود استفاده نمی‌کنید، باتری‌ها را به منظور جلوگیری از خالی شدن تدریجی از دستگاه خارج نمایید.

دیدگاه بگذارید